
Емоционалната интелигентност е способността на човек да се справя със собствените си чувства и с тези на останалите. Хората с високи нива на емоционална интелигентност обикновено са по-добри в изграждането на взаимоотношения както на работното място, така и извън него, и се справят отлично с разрешаването на конфликти. Основни черти на емоционалната интелигентност:
🔹️Самоосъзнатост – способността на хората да осъзнават собствените си емоции, избори и действия и потенциалното им въздействие върху околните. Хората с висока степен на самоосъзнатост имат солидно разбиране за собствените си емоции, силни и слаби страни и движещи сили.
🔹️Саморегулация – способността да се обработват и изразяват конструктивно емоциите, да се адаптират гъвкаво към промените и да се управляват ефективно конфликтите. Хората, които са добри в саморегулацията, умеят да управляват емоциите си, така че те да не контролират думите и действията им.
🔹️Социални умения – хората с добри социални умения са активни слушатели и силни комуникатори, които могат да създават отношения с високи нива на доверие. Те са отлични екипни играчи, умеят да поддържат фокуса на групата и са наясно с “емоционалния климат” в нея. Те са отлични в установяването на контакти, изграждането на мрежи и събирането на хора за работа по проекти.
🔹️Емпатия – това качество позволява на човек да тълкува емоциите на околните и да ги уважава, вземайки предвид въздействието, което думите и действията биха могли да имат върху даден индивид. Емпатичните хора са склонни да споделят собствените си тревоги и притеснения и открито признават емоциите на другите.
🔹️Мотивацията – качество, отнасящо се до стремежа на човек да се развива, да преследва целите си, да се учи и развива като индивид. Тя помага на хората да са по-самоосъзнати, да поемат повече отговорност, да общуват по-добре и да изграждат отношения, основани на доверие. Колкото по - рано положим основите, толкова по - будно и осъзнато поколение ще отгледаме и възпитаме.